Dünya Sağlık Örgütünün İlaçlama Hakkındaki Açıklamaları

İlaçlama hakkında Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının yönetmeliği var ve ilaçlama firmaları bu yönetmeliğe uymak zorunda. İlaçlama denilince insanların uzak durmasının en büyük sebebi ilaçlanacak alanın uzun bir süre kullanılmamasından kaynaklanıyor. Oysaki ilaçlama sırasında kullanılan kimyasal maddelerin içeriğine göre ve böceklerin istila ettiği ilaçlama yapılacak olan alanın mücadele planlamasına göre bu durum değişebiliyor. Kayseri Böcek İlaçlama likit,jel ve toz formülasyonunda insektisitler kullanır, burada böcek istilasının boyutlarına göre değişmekte olan madde seçimi ve ilaç dozu ayarlanmaktadır. Örneğin karınca istilasına veya sivrisinekleri uzak tutmak için yapılan bir ilaçlamada ilaçlanan ortamın belli bir süre terk edilmesi gerekmeyebilir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ilaçlama işleminin tamamen çevreye duyarlı maddelerce yapılmasından yana, yani ilaçlama işlemi yapıldıktan sonra ortamda yaşayan evcil hayvanlara, insanlara veya bitkilere zarar gelmemelidir. Aynı şekilde T.C. Sağlık Bakanlığıda bu yönde yönetmeliğini hazırlamış durumdadır.

Kayseri böcek ilaçlama kokusuz,lekesiz ve çevreye duyarlı pestisitler kullanarak ilaçlama yapmaktadır. Ayrıca tüm servis elemanları Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı kurumlardan biyosidal ürün uygulama belgesi almıştır.